kritické myšlení vs. iracionalita

Irisdiagnostika (iridiologie) – diagnostika z oka

iris-diagnostika

Iris diagnostika nebo též iriodologie je metoda alternativní medicíny, která tvrdí, že dokáže diagnostikovat zdravotní stav jedince podle obrazu duhovky oka.

Bludný balvan

http://www.lovcisarlatanov.sk/iridologia/

Zdroje informací o irisdiagnostice

Případy spojené s irisdiagnostikou

Úmrtí šestiletého chlapce, Trutnov, 2013

Rodiče šestiletého chlapce, který trpěl cukrovkou, nechali vyšetřit také iris diagnostikou. „Dali nám šanci, že za pět let odstraní 60 procent jeho problémů, slíbili, že by také mohl mluvit. Doporučili nám ale, abychom vysadili inzulín, sami bychom si to nedovolili,“ řekl otec. Do kontrolního deníku zapisovali nepravdivé údaje o hladině cukru v krvi. „Když se chlapcův zdravotní stav začal prudce zhoršovat, nejenom, že znovu nezahájili nařízenou léčbu, ale ani nevyhledali pomoc lékařů. Na následky absence inzulínu chlapec zemřel,“ uvedla mluvčí. Matka byla odsouzena na 8 let.

Zdroje: Matka věřila léčiteli a nedávala šestiletému synovi inzulín, ten zemřel (lidovky.cz, 13. května 2013), Nedávali šestiletému chlapci inzulín. Za jeho smrt vinu necítí (lidovky.cz, 22. dubna 2014), 8 let pro matku z Trutnova za smrt jejího chlapce (trutnovak.cz)