kritické myšlení vs. iracionalita

Odborné instituce vs. homeopatie

Česká republika

Stanovisko České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, z.s. (prof. MUDr. RNDr. Jiří Beneš, CSc.)

Homeopatie svým placebo účinkem pomáhá jistě zlepšit průběh nemoci, ale nelze ji z hlediska vědeckého považovat za metodu lékařskou či prokázaný postup „lege artis“. Doporučit ji lze pouze jako doplněk a nebezpečím je, pokud by nahrazovala prokázané postupy léčby. Považujeme informace o homeopatii ve sdělovacích prostředcích za nevyvážené k veřejnosti. Chybí často vědecký pohled odborných lékařských společností, ale jejich stanovisko je konstatováním pravdy neatraktivní.

Zdroj: http://www.cls.cz/dokumenty/stanovisko_homeopatie.doc

Vědecká Rada České lékařské komory

Problém je ovšem v tom, že účinnost každé metody je třeba doložit jednoznačně dokumentovanými a reprodukovatelnými léčebnými výsledky. A to za více než sto let existence homeopatie zatím nikdo neučinil.


USA

Nová vyhláška Federální obchodní komise US: Homeopatika musí být jasně označenat textem:

Neexistuje vědecký důkaz, že tento výrobek účinkuje. Tvrzení o jeho účinku jsou založené jen na teoriz o homeopatii z 18. století a většina moderních lékařů ji neakceptuje.

US Government Says All Homeopathic Products Now Have To Admit They Don’t Work (iflscience.com, listopad 2016)

Rusko

Ruská akademie věd upozornila na nebezpečí odmítání medicínské léčby ve prospěch homeopatie a na mnohé případy otrav z homeopatik, které omylem obsahovali účinnou látku.

Principy homeopatie jsou v rozporu se známými chemickými, fyzikálními a biologickými zákony a přesvědčivé vědecké studie dokazující její efektivitu chybějí.

Media: Russian Academy of Sciences consider homeopathy pseudoscience (chelorg.com, 6. února 2017)
RAS Commission – homeopathy is pseudoscience (inform.kz, 6. února 2017)
Russland lehnt Homöopathie als Pseudowissenschaft ab (spiegel.de, 6. února 2017)

Austrálie

Australská Národní rada pro zdravotní lékařský výzkum vydala v březnu 2015 stanovisko z něhož plyne, že homeopatie nefunguje.

Australští vědci hodnotili 225 studií, které se zabývaly účinností homeopatie. Výsledek je pro homeopaty tristní. Jejich metoda nefunguje u žádných zdravotních obtíží. Ačkoliv některé studie tvrdily, že homeopatie účinná je, australští vědci zjistili, že to byly studie nekvalitní – bylo v nich zařazeno málo pacientů, byly špatně navrženy, prováděny a vyhodnocovány.

Zdroj: https://www.nhmrc.gov.au/_files_nhmrc/publications/attachments/cam02_nhmrc_statement_homeopathy.pdf