kritické myšlení vs. iracionalita

Homeopatie

Odborné instituce proti homeopatii

Proti nefunkčnosti, nevědeckosti či nebezpečí homoepatie vydaly prohlášení následující instituce. Plné znění je možné přečíst na samostatné stránce.

 • České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (1996 – vyloučení homeopatie)
 • Vědecká Rada České lékařské komory
 • Federální obchodní komise US
 • Ruská akademie věd
 • Australská Národní rada pro zdravotní lékařský výzkum
 • Stanovisko představitelů Evropských farmakologických společností k Homeopatii, přijaté 12.9.1992 v Bel­girate
 • Německá společnost pro farmakologii a toxikologii
 • Britská lékařská společnost
 • Stálý výbor lékařů Evropského společenství

Nejnovější studie nepotvrzují funkčnost

 • březen 2015 – Australští vědci hodnotili 225 studií, které se zabývaly účinností homeopatie. Výsledek je pro homeopaty tristní. Jejich metoda nefunguje u žádných zdravotních obtíží. Ačkoliv některé studie tvrdily, že homeopatie účinná je, australští vědci zjistili, že to byly studie nekvalitní – bylo v nich zařazeno málo pacientů, byly špatně navrženy, prováděny a vyhodnocovány.(prohlášení NHMRC)
 • 2014 – australská Národní rada pro zdravotní lékařský výzkum zveřejnila obsáhlou studii Effectiveness of Homeopathy for Clinical Conditions: Evaluation of the Evidence (celá studie je zde) v níž lékaři zkoumali vliv homeopatik na 68 onemocnění a zdravotních poruch s výsledkem Neexistuje jediný prokazatelný důkaz, že by homeopatie byla efektivní.

Křesťané a homeopatie

Žádná z vědeckých teorií nemůže tento okultní vliv zneutralizovat jenom tím, že v něj nevěří. Z tohoto pohledu je homeopatie opravdu nebezpečná a duchovně škodlivá. Dlouhodobé užívání homeopatie vede k závislosti na silách okultního původu. Z hlediska duchovního může dojít až ke spoutání konkrétním démonem homeopatie, ze kterého musí být člověk osvobozen modlitbou za rozvázání.

http://www.vira.cz/otazky/Homeopatie-okultni-pozadi.html

Kritické články

Videa o homeopatii

 

Bývalí homeopaté

Edzard Ernst

Edzard Ernst je prvním profesorem alternativní medicíny ve Velké Británii, působí na Oddělení komplementární medicíny na Exeterské univerzitě. Ačkoliv svoji kariéru začínal jako homeopat, po podrobných analýzách a po provedení vlastních studií dospěl k jednoznačnému závěru, že homeopatie je jen placebo. Ernst na sebe upoutal pozornost mimo jiné i tím, že v roce 2008 jako bývalý homeopat společně se spisovatelem Simonem Singhem veřejně nabídli 10 000 liber tomu, kdo v řádně uspořádané klinické studii dokáže, že homeopatie funguje.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Homeopatie#Vystoupen.C3.AD_Edzarda_Ernsta

http://www.vojtechkodet.cz/temata/okultismus/homeopatie-svedectvi-ex-homeopata.html

Paměť vody

Prof. Mgr. Pavel Jungwirth, CSc., DSc. (Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd)

Další články

Bludné balvany

http://www.lovcisarlatanov.sk/homeopodvod-na-pacientoch/

http://www.lovcisarlatanov.sk/homeopati-nevedia-rozlisit-homeopatika-od-placeba/

Předávkování homeopatiky – Happening 10:23

30. ledna 2010 v 10:23 uspořádali britští skeptici po celé Anglii protestní happening 10:23, během kterého se veřejně „předávkovali“ údajně velmi silnými homeopatickými léky – demonstrativně spolkli celé balení (až 100 cukrových tabletek). Bez jakýchkoli účinků. Empiricky tak prokázali neexistenci proklamovaných účinků.

Více o Předávkování homeopatiky

 Česká média kriticky o homeopatii

Obrázky