kritické myšlení vs. iracionalita

Matka Tereza

Albánská rodačka Agnesë Gonxhe Bojaxhiu, která je známější pod jménem Matka Tereza (1910–1997) byla humanitární pracovnicí a řeholnicí. Působila v Indii v Kongregaci Loretánských sester (1928–1948). Založila a stala se představenou řádu Misionářek lásky (1950–1997). Za svou „humanitární“ činnost získala Templetonovu cenu (1973), Nobelovu cenu míru (1979), britský Řád za zásluhy (1983). V roce 2003 byla blahoslavena a 2016 svatořečena.

Kritika Matky Terezy

Hrozivá kvalita lékařské péče

Výrazná vlna kritiky se objevila poté, co v roce 1991 skupina kanadských lékařů odhalila v nemocnici Misionářek milosrdenství příšerné hygienické podmínky (např. opakované používání jehel), způsoby péče, nedostatek potravin pro nemocné a minimální množství léků.Trpícím nebyly kromě aspirinu a modliteb poskytovány žádné utišující prostředky. Navíc, léčitelné případy nebyly posílány do skutečné nemocnice a lidé tak často umírali úplně zbytečně.

Je krásné vidět chudé a nemocné, jak trpně přijímají svůj úděl a trpí jako Kristus o pašijích. Svět je jejich utrpením bohatší.

Matka Tereza v interview s Christopherem Hitchinsem

Nesloužila chudým v Indii, ale bohatým na Západě. Pomáhala jim očistit své svědomí.

Sanal Edamaruku, předseda Indické ateistické společnosti

V roce 1994 natočil Christopher Hitchens a Tariq Ali dokument Hell’s Angle (Anděl z pekla) a následující rok Hitchens napsal knihu Misionářská poloha: Matka Tereza v teorii a praxi. Autor v níž autor poukazuje nedostatečnou zdravotnickou péči o nemocné a umírající, údajné snahy Matky Terezy získávat své pacienty pro křesťanskou víru, její odmítání potratů a antikoncepce a finanční styky s diktátorskými režimy. 

Zatímco prý svým pacientům odbornou lékařskou péči nedopřávala a jen jim ulehčovala umírání s poukazem na milost boží, samotná Matka Tereza se paradoxně nechala ke konci života léčit na moderních amerických klinikách a úlevu jí poskytovaly léky tišící bolest. V roce 1996 si zlomila klíční kost a záchvat malárie zhoršil její srdeční potíže. Arcibiskup z Kalkaty, Henry Sebastina D’Souza, z ní nechal vyhnat ďábla, k tomu navíc v prestižní nemocnici v Kalifornii (USA) podstoupila operaci srdce.

Nejasné financování

Matka Tereza přijímala peníze od kontroverzních osobností jako byl například haitský diktátor Duvalier (který měl prý podle ní blízko k chudým) nebo Charles Keating – americký bankéř, souzený za masivní zpronevěry peněžních vkladů drobných investorů, které mnohdy připravil o celoživotní úspory.

Mediální vs. skutečný obraz Matky Terezy

V roce 2003 zanalyzovali kanadští vědci z univerzit v Ottavě a Montrealu 287 dokumentů o Matce Tereze a vydali studii s názvem Temná stránka Matky Terezy. V ní došli k závěru, že posvátný obraz jeptišky a událostí vedoucí k jejímu blahořečení je v první řadě výsledkem dobře řízené a efektivní mediální kampaně. Terezu kritizují kvůli jejímu „poněkud pochybnému způsobu péče o nemocné, jejím problematickým politickým kontaktům, podezřelé správě velkého množství peněz a také dogmatickým názorům na potraty, antikoncepci a rozvody“.

Naše analýza faktů se v žádném případě neslučuje s obrazem svatosti, který svět o Matce Tereze má.

profesor psychologie Serge Larivée, vedoucí studie Temná stránka Matky Terezy

Podklady, studie

Články o Matce Tereze

Knihy

  • Hitchens Christopher: Misionářská poloha: Matka Tereza v teorii a praxi (1995)

Kritická videa o Matce Tereze

Anděl z pekla: Matka Tereza z Kalkaty (mojevideo.sk)