kritické myšlení vs. iracionalita

Mark Komissarov, metoda přímého vnímání

Mark Komissarov a jeho Metoda přímého vnímání, zdroj: reflex.cz

Mark Komissarov a jeho Metoda přímého vnímání, zdroj: reflex.cz

Metoda přímého vnímání Marka Komissarova

Cílem metody je přesnou posloupností cviků a dalších speciálních postupů aktivovat Centrum Informačního Vnímání (CIV), tzv. běžně nevyužívanou část mozku, jejíž aktivováním lze dosáhnout schopnosti mimosmyslového vnímání (vnímání jiným způsobem, než klasickými pěti smysly).

Zdroj: http://kristall-centrum.cz/project/komissarov/

Tedy podle autora Marka Komissarova a lektorů jeho metody lze otevřít něco jako „třetí oko“ a přijímat informace z okolí skrze něj. Děti tak i přestože mají na očích neprůhlednou masku, vidí vnitřním zrakem. S nasazenou maskou na očích rozpoznávají barvy, tvary, dokáží i číst.

O tom, jak přesně tato metoda funguje si můžete podrobně přečíst z patentové přihlášky.

Tato nebo podobné metody jsou různě označovány podle potřeby použití:

 • Metoda přímého vnímání
 • Metoda přímého vědění
 • Metoda přímého vnímání informací z okolí
 • Intuitivní vidění pro děti
 • InfoVision
 • Kvantové vidění pro děti

Kritika metody

Kritici a skeptici této metody zdůrazňují tyto paradoxy:

 • Pokud je vidět skrze plastovou masku, jak je možné, že není vidět např. do papírové krabice?
 • Proč nelze použít speciální certifikované kouzelnické brýle?
 • Proč není možné přes masku zavát např. šátek nebo zalepit škvíru u nosu?
 • Proč není možné metodu vyzkoušet v temné místnosti?
 • Proč nikdo nechce podstoupit Paranormální výzvu?
 • Proč za 16 let nebyla tato metoda řádně vědecky zkoumána ověřena a Mark Komissarov se tomu brání?
 • Pokud existují lidé, kterým byl touto metodou vrácen zrak, proč nejsou představeni?

Články o podnikání Marka Komissarova

Jde především o byznys

V České republice jsou oficiální tři certifikovaní trenéři metody Marka Komissarova.

 • Jan Světlák – působí v kristall-centrum.cz, nabízí kurzy pro děti do 12ti let za 3500 Kč (za 8 hodin lekcí, 2 hodiny x 4 dny)
 • Jana Berenika Dufková – působí ve společnosti AUM Therapy s.r.o., která mimo jiné pořádá přednášky Marka Komissarova
 • Zdeňka Řepková – vede stránky intuitivni-vnimani.eu – nabízí kurzy pro děti do 12ti let od 3500 Kč (za 8 hodin lekcí, 2 hodiny x 4 dny)

Nejvíc na tom zřejmě vydělává sám autor metody. Lektoři prý platí panu Komissarovi za certifikát ročně 500 $ (certifikát pro výuku dětí) resp. 1000 $ ročně (pro výuku dospělých a nevidomých).

Zdroj: http://intuitivni-videni.cz/kurzy/

K testování svých schopností je třeba samozřejmě také zakoupit certifikovanou masku Mindfold, bez které Metoda přímého vnímání nefunguje. Ta je k dostání na Amazonu od 14 USD.

Mark Komissarov neuspěl při experimentu v USA

V roce 2002 Mark Komissarov se svou desetiletou svěřenkyní Natalií Lulovou podstoupili Milionovou výzvu Jamese Randiho, která tomu, kdo prokáže paranormální schopnosti při oboustranně zaslepeném experimentu, vyplatí odměnu 1 000 000 USD. Neúspěšně.

Negativní zkušenosti s kurzy

Na tomto kurzu byl můj syn a jsme z toho oba zklamaní. Přišli jsme na to že kouká škvírou u nosu a tam vidí všechno i čte ( proto všichni tak naklánějí hlavu doboku). Tak jsme to zkusily celá rodina a je to pravda. ?Myslím že je to podvod a žádné třetí oko se nedá otevřít na tomto kurzu. Ještě je velmi zajímavé proč zrovna tyto brýle, proč nemůže mít třeba na hlavě šátek či něco jiného. Brýle které dostal prý nesměl nikomu půjčovat asi aby nikdo nepřišel na ten podvod. Zbytečně vyhozené peníze 🙁

intuitivni-videni.cz: Jana, 27. 9. 2014

Dětí s oč.vadami hádají po 5 dnech ty stejne karty jako na začátku kurzu ,pak po pěti dnech jim stačí na tu dálku vidět pouze siluetu ,nebo trochu barvy a obrázek si vybaví z paměti.

intuitivni-videni.cz: Kl, 2. 2. 2017

Zdravím, intuitivním viděním prošel můj kluk , dali jsme ho tam a když jsme si pro něj za 2 hodky přišli tak v pohodě četl z knihy a hrál s ostatníma pexeso, mám to na videu. Akorát mi bylo divné, když jsem mu doma udělal zaslepené brýle tak neviděl vůbec nic. Pak jsme koupili ty brýle originál, které používají oni. Taky nic neviděl. Tak jsem šel s klukem zpátky za nimi aby ho tedy znovu rozkoukali a během 15 minut mu to zase šlo. Ale doma zase nic. Tak jsem to dlouho zkoušel na sobě, a zjistil jsem, že když si to trošku uvolním na nose vznikne tam nepatrná skulina (ten molitan u těch orig. brýlí je dost porezní) a když si na to oči přivyknou jde s tím za chvíli dost dobře vidět.
Děti mají hlavu dost menší na to aby se tam ta skulina tvořila automaticky.
Zkoušeli jsme to s klukem ještě nekolikrát a vždy když jsem mu ty brýle nastrčil hodně dolu na nos tak neviděl nic, jinak mu to šlo.
Takže až uvidíte někoho kdo to umí tak mu jen ty brýle pořádně přitáhněte k hlavě a dolu na nos, a garantuju vám, že neuvidí níc víc než tmu.
Jde o to, že tou skulinou co se tam vytvoří, jeta iluze vidění dost dobrá a jakoby v zorném poli oka, takže ty děti sami ani netuší, že nevidí třetím okem (intuitivně) ale že je to na ně nahraný podvod. A u dospělých je to jasné přoč jim to nejde. Zaprvé mají větší hlavu a tedy jim brýle lépe sedí. A Za druhé se snaží veškeré skuliny kterými svetlo nedostatečně přitisknutými brýlemi proniká eliminovat, což děti nenapadne.
A samozřejmě dospělý který vidět chce tak si dá brýle tak aby to šlo, můžu vám to předvést a když se na mne budete koukat neuvidíte nic brýle z venku vypadají že sedí perfektně.

intuitivni-videni.cz: Kl, 29. 9. 2014

Nevěřím tomu.
V Americe má už jistý čas nálepku podvodníka, tak se asi přesunul na východ, kde lidi ještě nejsou tolik informovaní.
Nenašla jsem na jeho semináře ani žádné pozitivní ohlasy.

esoterikweb.cz, Asiel, 4. 07. 2013

 

 

Odhalení metody Kvantového vidění

Metoda v televizi

Vystoupení v pořadu České televize Sama Doma

Dne 16. 9. 2014 odvysílala Česká televize pořad Sama doma, jehož jedním z hostů byla Jaroslava Šajnerová, která prezentovala metodu Kvantové vidění Marka Komissarova.

29. 9. 2014 předseda Klubu Českých skeptiků Sisyfos pořad navštívil také a odhalil metodu, jakým způsobem.

Metoda Marka Komissarova v reportážích Josefa Klímy

 

Pořad Reflex v televizi Markíza

Reakce na reportáž a vysvětlení principu metody Jakuba Kroulíka.

Metoda přímého vnímání v pořadu Trochu Inak Adély Banášové

Hostem pořadu Trochu Inak na slovenské televizi T3 byl dne 30. 4. 2016 zástupci Školy intuice.

Reportáž TV Barrandov o metodě Marka Komissarova

Vysíláno 10.01.2015 18:30 v hlavních zprávách TV Barrandov. Celý záznam zpráv je v archivu TV Barrandov.

Kdo je Mark Komissarov

Mark Komissarov se narodil v Moskvě v roce 1948. Je absolventem vysoké technické školy v oboru chemické strojírenství. Po roce 1989 přesídlil se svou rodinou Spojených států, do New Yorku.

Dnes je prezidentem společnosti „Blind Care Foundation“, viceprezidentem společnosti „Olma LLC“. Je autorem metody „Centrum Informačního vnímání„, kterou potom přejmenoval na „Přímé informační vnímání z okolí„. Po celém světě vyučuje této metodě dospělé a děti.

Metoda Bronnikova

Více o „konkurenční metodě“